Niedziela Chrztu Pańskiego – 08.01.2023 r.

1.   Msze św. o godz. 7.00, 10.00  i popołudniowa godz.. 16.00.

2.  Zapraszamy na Jasełka, które zostaną przedstawione jeszcze dziś o godz. 14.00 i 17.00 w remizie OSP w Porąbce Uszewskiej. Jednocześnie dziękujemy za ich przygotowanie i przedstawienie wszystkim zaangażowanym w to misterium.

3.  W środę o godz. 17.00 Nowenna do Matki Bożej z Lourdes.

4.  W piątek Msza św. wieczorna z Koronką do Bożego Miłosierdzia.

5.  W przyszłą niedzielę nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00 i Msza Św. o godz. 16.00. W tym dniu przypada 9 rocznica śmierci Ks. Prałata Czesława Konwenta.

6.  Kolęda w sobotę od godz. 8.00 – domy za kościołem i Podlas.

7.  Dziękujemy tym, którzy w minionym tygodniu dezynfekowali i sprzątali kościół. W tym tygodniu prosimy grupę od Pana Jana Gurgula do Tadeusza Pabiana z Dołów- Zachód.

Niedziela – 01.01.2023

ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI

  1. Msze św. o godz. 7.00, 10.00 i 16.00.
  2. W poniedziałek odbędzie się pogrzeb śp. Czesława Krzykalak o godz. 11.00. Półgodziny wcześniej różaniec.
  3. W środę Msza św. wieczorna o godz. 17.00 z Nowenną do Matki Bożej z Lourdes.
  4. W czwartek – I czwartek miesiąca stycznia. Godzina Święta i Msza św. o godz. 17.00.
  5. W piątek – Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli. Msze św. o godz. 7.00, 10.00 i 16.00. W tym dniu poświęcenie złota, kadzidła i kredy. Ofiary przeznaczone będą na Misje.
  6. W sobotę – I sobota miesiąca stycznia. O godz. 16.30 modlitwa różańcowa i Msza św.
  7. Przyszła niedziela jest Niedzielą Chrztu Pańskiego. Msze św. o godz. 7.00, 10.00 i 16.00.
  8. Trwając w radości Świąt Bożego Narodzenia pragniemy serdecznie zaprosić wszystkich parafian i gości  na Spektakl Bożonarodzeniowy – Jasełka zatytułowany „Narodził się w Betlejem…”, który zostanie zaprezentowany z budynku OSP w Porąbce Uszewskiej w dniach:

– 6 stycznia /piątek/ – godz. 14.00 i 17.00

– 7 stycznia /sobota/ – godz. 17.00

– 8 stycznia /niedziela/ – godz. 14.00 i 17.00

Serdecznie zapraszamy.

  • Parafialny przegląd kolęd i pastorałek odbędzie się 22 stycznia po wieczornej Mszy św., czyli o godz. 17.00. Prosimy o zgłaszanie się chętnych do dnia 15 stycznia.
  • Dziękujemy tym, którzy w minionym tygodniu sprzątali w kościele. W tym tygodniu prosimy grupę od Pana Andrzeja Zycha do Macieja Gurgula z Dołów – Zachód.
  • Kolęda w tym tygodniu:

Poniedziałek

– Porąbka Uszewska – Wschód – od Pana Zbigniewa Krośniaka do Dariusza Pabiana – od godz. 13.00

– Porąbka Uszewska – Zachód – od Pana Antoniego Brachucy do Pana Ireneusza Gajdy – od godz. 14.00

Wtorek

– Porąbka Uszewska – Wschód – od Pana Tadeusza Radzewicza do Pana Jana Franczyka – od godz. 13.00

– Porąbka Uszewska – Zachód – od Pana Zygmunta Pabiana do Pana Stanisława Mrożek – od godz. 14.00

Środa

– Porąbka Uszewska – Wschód – od Pani Haliny Trzeciak do Pana Romana Widło – od godz. 13.00

Czwartek

– Porąbka Uszewska – Zachód – od Pana Stanisława Zielińskiego  do Pani Elżbiety Rzepa – od godz. 14.00.

Sobota

– Porąbka Uszewska – Wschód – od Pana Stanisława Bodura do Pana Józefa Myszka – od godz. 8.00

– Domy za kościołem i Podlas.

BOŻE NARODZENIE

  1. Msze św. o godz. 24.00  /Pasterka/, o 7.00, 10.00 i 16.00.
  2. Jutro – Święto Świętego Szczepana. Msze śwo godz.7.00, 10.00 i popołudniowa o godz. 16.00. Tradycyjnie taca przeznaczona będzie na katolickie uczelnie. Na sumie nastąpi rozesłanie kolędników misyjnych, aby z kolędą misyjną udali się do naszych domów. Kolędnicy misyjni będą kolędować w Szczepana. Rano poświęcenie owsa.
  3. W piątek po Mszy Świętej wieczornej spotkanie z ministrantami oraz lektorami. Również w piątek o godz. 18.30 próba chóru w Kościele.
  4. W liturgii Kościoła wspominamy w tym tygodniu:

– w  poniedziałek – Św. Szczepana

– we wtorek – Św. Jana Apostoła i Ewangelisty – poświęcenie wina

– w środę – Świętych Młodzianków Męczenników

– w piątek ŚWIĘTEJ RODZINY Jezusa, Maryi i Józefa

5. W sobotę  zakończenie Roku 2022. Msza św. dziękczynno – przebłagalna o godz. 16.00. Od godz. 23.00 prywatna adoracja Najświętszego  Sakramentu w kościele do godz. 24.00.  Sylwester na Bocheńcu /Msza św. o godz. 22.15,  o godz. 24.00 powitanie Nowego Roku/.

6. W  przyszłą niedzielę Nowy Rok 2023. Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Msze św. o godz. 7.00, 10.00 i 16.00.

7. Dziękujemy tym, którzy w minionym tygodniu sprzątali w kościele. W tym  tygodniu prosimy grupę od Pana Marka Kołodziej do Kazimierza Franczyk z Dołów – Zachód. 

8. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do S. Agaty i Pani Bernadety Brzuchacz oraz  DSM za ubogacenie rorat muzyką i śpiewem. Dziękuję również Siostrze Barbarze za przygotowanie Groty i kościoła na Boże Narodzenie oraz wszystkim, którzy jej pomagali. Bóg zapłać także z ofiarowane choinki.

9. Wizytę duszpasterską, czyli kolędę, rozpoczniemy od wtorku. W atmosferze modlitwy i religijnego przeżycia gromadźmy się w miarę możliwości całą rodziną.

Wtorek  – od godz.8.00 – Godów /Ks. Proboszcz/;  Rogal /Ks. Katecheta/

Środa – od godz. 8.00:

– Doły – Wschód  do Pana Kazimierza Kawa do Jana Sachy /Ks. Proboszcz/

– Doły – Zachód od Pana Kryspina Zakrzewskiego do Państwa Sołtys /Ks. Katecheta/

Czwartek – od godz. 8.00:

– Doły -Wschód  do Pana Janusza Rzepa do Marcina Gurgul /Ks. Proboszcz/

– Doły – Zachód  do Pana Tadeusza Gurgula do Stanisława Dudek /Ks. Katecheta/

Piątek – od godz. 8.00

– Porąbka Uszewska – Wschód od Pani Krystyny Kapusta do Pana Stefana Sacha /Ks. Proboszcz/

– Porąbka Uszewska – Zachód  od pana Wiesława Pałucki do Zbigniewa Chudyba /Ks. Katecheta/

IV NIEDZIELA ADWENTU – 18.12.2022r.

  1. Msze św. o godz. 7.00, 10.00 i 16.00.
  2. Codziennie roraty o godz. 7.00 w połączeniu z Nowenną do Dzieciątka Jezus.
  3. W dalszym ciągu można nabywać u Sióstr opłatki na wigilijny stół oraz świece Caritas.
  4. W środę Msza św. wieczorna z nowenną do NMP z Lourdes. W środę próba całości chóru o godz.17.50.
  5. W czwartek udam się do chorych od godz. 8.30. W czwartek tj. 22 grudnia spowiedź św. w naszej parafii od godz. 14.00 do 17.00 z przerwą od godz. 15.30 do 16.00. Na zakończenie spowiedzi Msza św. z modlitwami za wstawiennictwem Św. Jana Pawła II.
  6. W piątek Msza św. wieczorna z Koronką do Bożego Miłosierdzia 
  7. W piątek o godz.16.00  zbiórka wyłącznie ministrantów i lektorów.
  8. W sobotę w atmosferze religijnego przeżycia gromadzimy się przy wspólnym stole, aby po przeczytaniu fragmentu Pisma św., modlitwie /również za zmarłych/ połamać się opłatkiem składając sobie życzenia i spożyć wieczerzę wigilijną. Po wigilii śpiew kolęd niech będzie przygotowaniem, aby całą rodziną udać się do kościoła na Pasterkę. Pół godziny przed północą DSM poprowadzi modlitwy. Tego wieczoru nie spożywamy alkoholu.
  9. W przyszłą niedzielę Uroczystość Bożego Narodzenia. Msze św.: Pasterka o godz. 24.00 /składka na Fundusz Obrony Życia/, a wciągu dnia o godz. 7.00, 10.00 i 16.00.
  10. W przyszły poniedziałek – Święto Świętego Szczepana. Msze śwo godz.7.00, 10.00 i 16.00. Tradycyjnie taca przeznaczona będzie na katolickie uczelnie. Na sumie nastąpi rozesłanie kolędników misyjnych, aby z kolędą misyjną udali się do naszych domów. Kolędnicy misyjni będą kolędować w Szczepana. Rano poświęcenie owsa.
  11.  Wizyta duszpasterska zwana Kolędą rozpocznie się 27 grudnia.
  12. Dziękujemy tym, którzy w minionym tygodniu sprzątali w kościele. W tym  tygodniu prosimy grupę od Pana Kazimierza Gurgul od Ryszarda Migda z Dołów – Zachód.
  13. W imieniu organizatorów  akcji „Tak – Pomagam” składamy podziękowania wszystkim, którzy przynieśli dary oraz złożyli ofiarę do skarbonki św. Antoniego.  Za złożone ofiary zostaną zrobione paczki i  przekazane potrzebującym w parafii.

III NIEDZIELA ADWENTU – 11.12.2022 r.

  1. Msze św. o godz. 7.00, suma o 10.00 i popołudniowa o godz:16.00.
  2. W poniedziałek, 12 grudnia o godz. 12.00 w parafii św. Jacka w Będziemyślu odbędzie się pogrzeb śp. Ks. Józefa Mleczko – naszego rodaka, pochodzącego z Dołów. Polećmy jego nieśmiertelną duszę Miłosierdziu Bożemu.
  3. Roraty codziennie rano o godz. 7.00 poprzedzone Godzinkami ku czci NMP. W piątek rozpocznie się  Nowenna do Dzieciątka Jezus.
  4. Można w dalszym ciągu nabywać u Sióstr opłatki na wigilijny stół i świece Caritas.
  5. W środę Msza św. wieczorna  o godz. 17.00 z nowenną do NMP. W środę próba całości chóru o 17.50.
  6. W czwartek  15 dzień miesiąca nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia o godz. 16.00 i Msza Św. wieczorna o godz. 17.00.
  7.  W piątek Msza św. wieczorna z Koronką do Bożego Miłosierdzia. W piątek zbiórka LSO w Kościele o 16.00.
  8. W trzecim tygodniu Adwentu przypadają Dni Modlitw o Życie Chrześcijańskie Rodzin.
  9. Do chorych udam się w przyszły  czwartek tj. 22 grudnia. Od godz. 8.30.  Prosimy zgłosić chorych w zakrystii.
  10. Dziękujemy tym, którzy w minionym tygodniu sprzątali kościół, w tym tygodniu prosimy grupę od Pai Marii Pabian do Mleczko Piotra z Dołów – Zachód.
  11. Przypominamy, że Rada Duszpasterska naszej parafii we współpracy z Akcją Katolicką, Szkolnym Kołem Caritas oraz Caritas Parafialnym ogłosiła akcję Tak!!! – Pomagam!!! Zbieramy długoterminowe produkty żywnościowe (mąka, cukier, ryż, makaron, konserwy, dżemy, płatki, olej, herbata, słodycze itp.), środki czystości oraz środki higieny osobistej. Wszystkich  ludzi o wrażliwym sercu, gotowych do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi prosimy o złożenie produktów w kościele w terminie do 17 grudnia br. Osoby, które zechcą wesprzeć akcję, mogą również złożyć ofiarę do skarbony św. Antoniego. Z zebranych darów zostaną przygotowane paczki świąteczne oraz dostarczone do osób ubogich i potrzebujących.
  12. Ogłoszenie Starosty Brzeskiego odnośnie świątecznej zbiórki dla Ukrainy.

II Niedziela Adwentu – 04.12.2022 r.

1.    Msze św. o godz: 7.00, 10.00 i 16.00.

2.    Dzisiaj przeżywamy ogólnopolski  Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej. W kościele wystawiona jest skarbonka do zbiórki na ten cel.

3.  W przedsionku kościoła i w zakrystii można nabywać opłatki
i świece Caritas na wigilijny stół. Opłatki są wyrazem wdzięczności Siostrom za pracę w parafii.

4.    Roraty codziennie o godz. 7.00 poprzedzone Godzinkami ku czci NMP.

5.   W środę Msza św. wieczorna z Nowenną do NMP.

6.   W środę próba całości chóru po mszy świętej wieczornej.

6.   W czwartek Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – 118 Rocznica poświecenia Groty NMP z Lourdes. Msze św. o godz. 7.00, 10.00. i 17.00 z procesją do Groty. Zabierzmy lampiony.

7.    W piątek Msza św. wieczorna z Koronką do Bożego Miłosierdzia. O godz. 16.00 zbiórka LSO w kościele.

8.    W sobotę 10 grudnia w  naszej szkole organizowany jest KIERMASZ OZDÓB I SŁODKOŚCI BOŻONARODZENIOWYCH w godz. od 16.00 do 19.00. Wstęp wolny. Wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych.

9.    W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic różańcowych na prymarii. Ofiary na tacę złożymy na potrzeby kościoła.

10. Dziewczęca Służba Maryjna rozprowadzać będzie drzewka na Boże Narodzenie w cenie 25 zł.

10. Dziękujemy tym, którzy sprzątali w kościele. W tym tygodniu prosimy grupę od Pana Jana Szostaka do Marcina Gurgula z Dołów  – Wschód.

Szlakiem sanktuariów w Porąbce Uszewskiej

Inicjatorem budowy Groty Matki Bożej z Lourdes był ks. Jan Palka, ówczesny wikariusz parafii w Porąbce Uszewskiej. Około 1900 roku odbył on pielgrzymkę do Lourdes. Zachwycony tym, co przeżył postanowił wybudować w miejscowej parafii grotę, która przybliżałaby wiernym miejsce objawień Maryi.

Jak mówi proboszcz ks. Józef Golonka, pomysł budowy Groty spotkał się z wielkim uznaniem parafian, którzy podjęli się jej budowy.

– Rozpoczął starania, aby wybudować grotę za istniejącym wówczas drewnianym kościołem. I kiedy był już gotowy materiał do wybudowania groty, ks. Palka nie zgłosił budowy groty w kurii, była to można powiedzieć samowolka. Dlatego ks. biskup przeniósł ks. Palkę do Ryglic z myślą, że zebrany materiał posłuży do budowy nowego kościoła, stało się jednak inaczej.

rdn.pl/od-samowolki-do-polskiego-lourdes

I NIEDZIELA ADWENTU – 27.11.2022

  1. Dziś rozpoczynamy Nowy Rok Liturgiczny. Msze św. tradycyjnie  o godz.:  7.00, 10.00  i 16.00. Dzisiaj odbywa się zbiórka na 3 miesięczny turnus rehabilitacyjny dla Beaty Racięda z Biesiadek.
  2. Msze św. roratnie codziennie w dni powszednie o godz. 7.00, a pół godziny wcześniej Godzinki do NMP, na które zapraszamy. Dzieci zachęcamy do przychodzenia z lampionami. Kochani rodzice, dziadkowie umożliwiajcie dzieciom przychodzenie  na Roraty,
  3. W środę Uroczystość Odpustowa ku czci Św. Andrzeja Apostoła. Msze św. o godz. 7.00 i 10,00 przed południem oraz SUMA ODPUSTOWA o godz. 17.00. Wszystkich zapraszamy do udziału.
  4. W tym tygodniu przypada I czwartek , I piątek i I sobota miesiąca grudnia.
  5. W czwartek Godzina Święta o 17.00. Półgodziny wcześniej różaniec.
  6. Do chorych udamy  się w piątek – tylko do zgłoszonych w zakrystii.
  7.  W piątek próba całości chóru po wieczornej Mszy św.
  8. Druga Niedziela Adwentu jest ogólnopolskim dniem modlitw za Kościół Katolicki na Wschodzie i pomocy materialnej temu Kościołowi. Ofiary na ten cel do puszek. Na sumie o godz. 10.00 najstarsze dziewczynki z DSM  otrzymają sprawność  SAMARYTANKI – następny stopień przynależności do DSM.
  9. Są do nabycia świece Wigilijnego Dzieła Pomocy DzieciomNabywając je, pomagamy Caritas, która wspiera m.in. leczenie chorych dzieci, ich rehabilitację, a także wypoczynek dzieci i młodzieży. Ofiara wynosi 9 zł za małą świece, a za dużą 24 zł.
  10. Dziękuję  tym, którzy w minionym tygodniu i w kościele,  W tym tygodniu prosimy grupę od Pana Janusza Rzepa  do Karola Pałuckiego z Dołów – Wschód.
  11. Przypominamy o parafialnej akcji charytatywnej – Tak!!! – Pomagam!!! Zbierane są długoterminowe produkty żywnościowe, środki czystości oraz środki higieny osobistej, które zostaną dostarczone do osób ubogich i potrzebujących. Zapraszamy do włączenia się w tę akcję i złożenie produktów do 17 grudnia br. Osoby, które zechcą wesprzeć akcję, mogą również złożyć ofiarę do skarbony św. Antoniego. Bóg zapłać.

Episkopat w obronie św. Jana Pawła II

Członkowie Episkopatu podkreślają, że w przestrzeni publicznej widać wyraźny atak na autorytet św. Jana Pawła II. Związane jest to z jego nauczaniem pozostawionym w encyklikach oraz głoszoną przez niego teologią ciała.

Poniżej publikujemy stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

W przestrzeni publicznej coraz częściej słyszymy pytania o postawę Jana Pawła II wobec dramatu wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i bezbronnych przez duchownych, a także o sposób reagowania na tego rodzaju przestępstwa podczas jego pontyfikatu. Coraz głośniej stawiana jest teza, że Papież nie podchodził właściwie do tego rodzaju czynów i niewiele robił, aby ten problem rozwiązać, a nawet go ukrywał. Wydaje się, że panuje swego rodzaju moda na formułowanie tego typu opinii. Wpisuje się to w próby podważenia autorytetu Jana Pawła II, a nawet zakwestionowania jego świętości, potwierdzonej w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. W  konsekwencji stanowi to usiłowanie pomniejszenia znaczenia tego wyjątkowego pontyfikatu dla Kościoła, świata, kultury i człowieka.

Medialny atak na św. Jana Pawła II i jego pontyfikat znajduje także swoją przyczynę w nastawieniu do jego nauczania, wyrażonego chociażby w takich encyklikach, jak Redemptor hominis czy Veritatis splendor, a także w głoszonej przez niego teologii ciała, co nie odpowiada współczesnym ideologiom propagującym hedonizm, relatywizm i nihilizm moralny.

W tej sytuacji uczciwe szukanie prawdy i dawanie jej świadectwa jest obowiązkiem każdego prawego sumienia. Spojrzenie na działania Jana Pawła II powinno uwzględniać kontekst historyczny i ówczesny stan wiedzy, a także uwarunkowania, w jakich on żył. Były one naznaczone przede wszystkim następstwami rewolucji kulturowej 1968 roku, odrzucającej obiektywne kryteria moralności i osobowej odpowiedzialności. Powszechnie głoszono, zwłaszcza w środowiskach uniwersyteckich Zachodu, że wszystko ma tę samą wartość i że, w konsekwencji, nie istnieje odtąd żadna różnica między dobrem i złem, prawdą i fałszem, pięknem i brzydotą. Obecnie pojawiają się nowe ideologie, które są spuścizną rewolucji 1968 roku. Podważają one chrześcijańską antropologię, której podstawową prawdą jest stworzenie człowieka przez Boga, jako kobietę i mężczyznę, na Jego obraz i podobieństwo. W sposób oczywisty walka z chrześcijańską wizją człowieka łączy się z próbami podważania wielkiego autorytetu, jakim na całym świecie cieszy się św. Jan Paweł II, który z ogromną mocą głosił tę wizję na wszystkich współczesnych mu areopagach.

Starając się zrozumieć podejście Jana Pawła II do problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich, pragniemy pokazać konsekwentnie podejmowane przez niego działania.

Już w początkach pontyfikatu w wprowadzonym przez Jana Pawła II w 1983 roku nowym „Kodeksie prawa kanonicznego” jednoznacznie zobligowano przełożonych kościelnych do karania sprawiedliwą karą członków kleru będących sprawcami wykorzystania seksualnego małoletnich, nie wyłączając wydalenia ich ze stanu duchownego.

W 1992 roku Jan Paweł II ogłosił „Katechizm Kościoła katolickiego”, który w artykule 2389 stwierdza, że „nadużycia seksualne popełniane przez dorosłych na dzieciach lub młodzieży powierzonych ich opiece” są grzechem, będącym „jednocześnie gorszącym zamachem na integralność fizyczną i moralną młodych, którzy będą nosić jego piętno przez całe życie, oraz pogwałceniem odpowiedzialności wychowawczej”.

Prawdopodobnie pierwszy poważny sygnał o przestępstwach seksualnych popełnianych przez duchownych na szkodę osób małoletnich dotarł do Jana Pawła II z Kościoła w Stanach Zjednoczonych w 1985 roku za pośrednictwem nuncjusza apostolskiego w Waszyngtonie. Była to analiza dotycząca nieskuteczności dotychczasowych działań Kościoła w USA wobec sprawców wspomnianych przestępstw. O rzeczywistej skali tego zjawiska nie miano jednak wtedy pełnego wyobrażenia. Podczas wizyty ad limina Episkopatu USA w 1993 roku Jan Paweł II zauważył, że biskupi nie byli jednomyślni w stosowaniu prawa karnego w odniesieniu do przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych. Dominowała tendencja do minimalizowania znaczenia prawa karnego w życiu wspólnoty kościelnej, a istniejące narzędzia prawne często nie były stosowane. Nie uświadamiano sobie również tego, jak głębokie i szkodliwe dla psychiki ofiar mogą być skutki tych przestępstw. W tym samym bowiem czasie w skali światowej rosły w siłę ruchy domagające się legalizacji pedofilii.

Po tej wizycie w liście do biskupów amerykańskich Jan Paweł II napisał: „kanoniczne kary, które są przewidziane za niektóre przestępstwa i wyrażają społeczną dezaprobatę wobec zła, są w pełni uzasadnione. Pomagają one zachować wyraźne rozróżnienie między dobrem a złem, przyczyniają się do moralnego zachowania, a także tworzą właściwą świadomość wagi popełnionego zła”.

W drugiej części tego listu Jan Paweł II przestrzegał przed traktowaniem zła moralnego jako okazji do sensacji. „Zło rzeczywiście może być sensacyjne, ale sensacyjność wokół niego jest zawsze niebezpieczna dla moralności” – pisał. Możliwe, że ten sposób myślenia Papieża był pewną konsekwencją wynikającą z jego polskich bolesnych doświadczeń, gdy pod rządami komunistów mass media były niejako urzędowo wrogie wobec Kościoła i częstokroć pojawiające się w niej informacje były po prostu kłamstwami i oszczerstwami. Postawa nieufności i niedowierzania wobec pojawiających się zarzutów dotyczących duchownych była zatem w dużej mierze uzasadniona, tym bardziej że w systemie komunistycznym były one często sposobem dyskredytowania pozycji i działania Kościoła oraz okazją do werbowania współpracowników spośród duchowieństwa.

Wydaje się, że w okresie od połowy lat osiemdziesiątych do połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku skandal wykorzystania seksualnego rysował się dla Jana Pawła II głównie jako problem Kościoła w Stanach Zjednoczonych i w krajach anglosaskich. Dlatego w 1994 roku wydał on indult dla Kościoła w USA, którego celem było zapewnienie większej ochrony dzieci i młodzieży poprzez uzgodnienie przepisów kościelnych z prawem amerykańskim. Dokument ten podniósł wiek ochrony osób małoletnich z 16 do 18 lat i wydłużył okres przedawnienia przestępstw wykorzystania seksualnego małoletnich do 10 lat od ukończenia 18. roku życia przez osobę skrzywdzoną. Dwa lata później, w 1996 roku, Papież wydał podobny indult dla Kościoła w Irlandii, skąd również zaczęły napływać informacje o przestępstwach seksualnych popełnionych przez duchownych.

Świadomość Papieża dotycząca skali i skutków tych przestępstw wzrastała zatem wraz z upływem lat. Stawało się dla niego coraz bardziej jasne, że biskupi i wyżsi przełożeni zakonni nie podejmowali adekwatnych i przewidzianych prawem działań oraz że nie radzili sobie z ich stosowaniem.

Dlatego, pomimo posoborowych tendencji decentralizacyjnych, w 2001 roku Jan Paweł II wydał dokument Sacramentorum sanctitatis tutela dla całego Kościoła. Dziecko zostało w nim ukazane jako jeden z największych skarbów, który za wszelką cenę należy chronić. Krzywda wyrządzona dziecku w sferze seksualnej została uznana za jedno z najcięższych przestępstw kościelnych i zrównana z profanacją Najświętszego Sakramentu czy złamaniem tajemnicy spowiedzi. Aby uniknąć bagatelizowania tych przestępstw w ramach Kościołów lokalnych, Papież na mocy tego dokumentu ustanowił jurysdykcję Stolicy Apostolskiej nad wszystkimi przypadkami wykorzystania seksualnego małoletnich od momentu uprawdopodobnienia się przestępstwa i nakazał jego zgłoszenie do Kongregacji Nauki Wiary. Odtąd postępowania karne prowadzone w tych sprawach zostały zarezerwowane Stolicy Apostolskiej i po dzień dzisiejszy pozostają pod jej ścisłą kontrolą. Decyzja ta pokazała, że Jan Paweł II zdał sobie sprawę ze skali i globalnego charakteru kryzysu spowodowanego wykorzystaniem seksualnym dzieci i młodzieży. Ta zmiana w stosowaniu i egzekwowaniu prawa była prawdziwie bezprecedensowa. Z perspektywy czasu widać, że okazała się ona punktem przełomowym w walce Kościoła z przestępstwami seksualnymi we własnych szeregach. W ślad za tymi decyzjami Jana Pawła II Stolica Apostolska zobowiązała wszystkie Episkopaty do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach, przy równoczesnym respektowaniu prawa świeckiego. Przejawem wzrastającej świadomości Papieża było jego przemówienie do kardynałów amerykańskich w kwietniu 2002 roku podczas spotkania, które było bezpośrednim następstwem fali ujawnień przestępstw wobec dzieci i małoletnich dokonanych przez osoby duchowne, sprowokowanej przez serię artykułów zamieszczonych w dzienniku „Boston Globe”. Dokonując diagnozy kryzysu, Jan Paweł II wskazał na ból osób zranionych przestępstwem. Ofiary nadużyć oraz ich rodziny zapewnił o „swojej głębokiej solidarności i trosce”. Zaznaczył przy tym, że zmierzenie się z tymi bolesnymi skutkami musi odmienić Kościół i uczynić go bardziej świętym. Podkreślił też, że kto krzywdzi młodych, jest tej świętości zaprzeczeniem i że „w kapłaństwie i życiu zakonnym nie ma miejsca dla tych, którzy krzywdziliby małoletnich”. Za istotną część problemu uznał też fakt, że „wielu czuje się zranionych sposobem podejścia hierarchów do tych przestępstw” oraz ich „decyzjami, które w skutkach okazały się błędne”. Podana przez Papieża diagnoza kryzysu jest zatem jasna, a kierunek działań, które mają uzdrowić sytuację – jednoznaczny. Z przedstawionych działań Jana Pawła II wobec ujawniającego się coraz wyraźniej kryzysu wyłania się obraz Pasterza, który odważnie i zdecydowanie pragnął się z nim zmierzyć, będąc równocześnie świadomy, że kryzys ten może zagrozić zdolności Kościoła do właściwego pełnienia jego misji w świecie. Papież doszedł do wniosku, że tylko „Kościół, stawiający czoła problemowi wykorzystywania z jasnością i determinacją” może również pomóc społeczeństwu przeciwstawić się pladze przestępstw seksualnych wobec małoletnich i bezbronnych. Widząc, że wobec tego problemu punktowe odpowiedzi nie są wystarczającym rozwiązaniem, w 2001 roku Papież podjął decydujący krok i zmienił prawo, które stało się narzędziem dla całego Kościoła. Tą zmianą uruchomił proces oczyszczania Kościoła, kontynuowany przez jego następców: papieży Benedykta XVI i Franciszka.

Usiłując dzisiaj zrozumieć ówczesną sytuację, trzeba też uwzględnić dominującą wtedy także w Kościele mentalność dyskrecji. Jeśli więc nawet podejmowano jakieś działania, to jednocześnie panował lęk i opór przed ich transparentnym komunikowaniem.

Ponadto lektura raportu Stolicy Apostolskiej dotyczącego byłego kard. Theodora McCarricka każe stawiać pytania o to, w jakim stopniu Jan Paweł II był rzetelnie informowany przez powołane do tego organy, a w jakim stopniu pewne decyzje były podejmowane bez jego wiedzy na innych szczeblach władzy, zgodnie z kompetencjami. W każdym razie raport nt. McCarrica nie pokazuje jakiegokolwiek „tuszowania” czy „zamiatania pod dywan” przez Jana Pawła II przestępstw seksualnych, których dopuścili się duchowni.

Próba zrozumienia postawy i działań świętego Jana Pawła II może być dla nas szansą na uświadomienie sobie, że działanie Boże przechodzi przez zwykłe – uwarunkowane kontekstem dziejowym i osobistą historią – człowieczeństwo. Jest także dla nas drogą do głębszego zrozumienia świętości, która polega na heroicznym przeżywaniu wiary, nadziei i miłości. Papież wielką wrażliwością otaczał każdego człowieka, o czym świadczy jego życie i nauczanie. Ogłoszenie przez Kościół świętości człowieka nie jest stwierdzeniem jego bezgrzeszności, a tym bardziej bezbłędności, lecz uznaniem świadectwa jego więzi z Chrystusem, mimo i na przekór ludzkim ograniczeniom i uwarunkowaniom.

Bezspornym faktem jest, że Jan Paweł II był papieżem, który zgodnie z nabywaną wiedzą podjął zdecydowaną walkę z przypadkami wykorzystywania seksualnego dzieci i małoletnich przez niektórych duchownych oraz wprowadził obowiązujące w całym Kościele normy  rozliczania tego typu przestępstw, podkreślając, że w „stanie kapłańskim i życiu zakonnym nie ma miejsca dla tych, którzy krzywdziliby młodych”. Rozpoczął jakże ważny i kontynuowany do dziś proces oczyszczenia Kościoła w tej sferze.

Jasna Góra, 14 listopada 2022 roku

KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie,

W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej pojawiają się pytania o postawę św. Jana Pawła II wobec dramatu wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych, a także o sposób reagowania na tego rodzaju przestępstwa w czasie jego pontyfikatu. Coraz głośniej stawiana jest teza, że Ojciec Święty nie podchodził właściwie do tego rodzaju czynów, niewiele robił, aby ten problem rozwiązać, a nawet go ukrywał. Wydaje się, że panuje swego rodzaju moda na formułowanie tego rodzaju opinii. Tego typu oskarżenia wpisują się w próby podważenia autorytetu św. Jana Pawła II, a nawet zakwestionowania jego świętości, potwierdzonej w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. W konsekwencji stanowi to próbę zniszczenia dziedzictwa tego wyjątkowego pontyfikatu.

Medialny atak na św. Jana Pawła II znajduje swoją przyczynę m.in. w nastawieniu niektórych grup społecznych do jego nauczania, a zwłaszcza na temat wartości ludzkiego życia i jego ochrony od poczęcia do naturalnej śmierci, wartości małżeństwa i rodziny, moralności życia seksualnego, a także w głoszonej przez niego teologii ciała, co nie odpowiada współczesnym ideologiom, propagującym wykrzywioną wizję człowieka i hedonizm, relatywizm i nihilizm moralny.

Uczciwe szukanie prawdy i dawanie o niej świadectwa jest obowiązkiem każdego prawego sumienia. Dlatego też – dnia 14 listopada br. – na Jasnej Górze, zostało przygotowane Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, wobec działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich. Jest to szerokie opracowanie, które uwzględnia zarówno kontekst historyczny i ówczesny stan wiedzy, jak również uwarunkowania społeczne, kulturowe i prawne czasów, w których żył i pracował św. Jan Paweł II.

Zachęcam wiernych do lektury tego tekstu, a przez to do refleksji nad pontyfikatem i spuścizną dziejową Papieża Polaka, który jako pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego, zgodnie z posiadaną wiedzą, podjął zdecydowaną walkę z przypadkami krzywdzenia małoletnich, a także wprowadził obowiązujące w całym Kościele normy rozliczania tego typu przestępstw.

Ze względu na objętość dokumentu, dostępny jest on na stronach internetowych episkopatu, poszczególnych diecezji, parafii oraz mediów katolickich w całym kraju.

Z pasterskim błogosławieństwem,

+ Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Jasna Góra, 14 listopada 2022 roku

DOKUMENT MOŻNA PRZECZYTAĆ TUTAJ: https://naszdziennik.pl/wiara-kosciol-na-swiecie/265753,episkopat-w-obronie-sw-jana-pawla-ii.html