Grupy parafialne

Caritas

Parafialny Zespół Caritas tworzą osoby, które angażują się w pomoc chorym, biednym i potrzebującym.
Celem Zespołu jest działalność charytatywna i humanitarna dla zrealizowania potrzeb duchowych i materialnych człowieka, wypływająca z ewangelicznego przykazania miłości i mająca na uwadze godność każdej osoby ludzkiej bez względu na jej wyznanie, światopogląd, narodowość, rasę i przekonania. Parafialny Zespół Caritas, w ramach posiadanych możliwości i środków, włącza się czynnie w realizowanie inicjatyw i zadań stawianych przez Caritas Diecezji. Parafialny Zespół Caritas koordynuje działalność charytatywną na terenie parafii.

Liturgiczna Służba Ołtarza

Liturgiczna Służba Ołtarza to duszpasterstwo zrzeszające młodych chłopców, którzy pragną być bliżej Boga i bliżej Chrystusa eucharystycznego. Aktualnie Liturgiczna Służba Ołtarza w naszej parafii ma w swoich szeregach 25 chłopców z czego 10 jest ministrantami a 15 lektorami. Słowo ministrant oznacza służyć, pomagać i takie jest zadanie Liturgicznej Służby Ołtarza – służyć Jezusowi przy ołtarzu. Ministranci i lektorzy naszej parafii uświetniają zarówno duże uroczystości jak i codzienne liturgie oraz nabożeństwa. Nad rozwojem umiejętności ministrantów i lektorów a także nad przebiegiem liturgii czuwają czterej ceremoniarze.

Dziewczęca Służba Maryjna

Dziewczęca Służba Maryjna to wspólnota skupiająca dziewczęta w wieku szkolnym. Dziewczęta biorą udział w procesjach, między innymi sypiąc kwiaty przed Najświętszym Sakramentem, niosąc poduszki i feretrony. Regularnie rozwijają swoje umiejętności rozwijając kolejne sprawności. Dziewczęta z DSM-u tworzą również scholę, która jeden raz w miesiącu pełni posługę muzyczną podczas Eucharystii.

Chór parafialny

Chór parafialny jest wspólnotą osób, których pasją jest śpiew. Ubogacają oni przestrzeń liturgii pięknem śpiewu mono i polifinicznego. Chór parafialny skupia około 25 osób i tradycyjnie śpiewa nie tylko podczas wielkich uroczystości, ale również i podczas tych skromniejszych, jak choćby comiesięczne spotkanie modlitewne ze św. Janem Pawłem II, ubogacając piękną gamą zadumy celebrację Eucharystii i okolicznościowych nabożeństw. Bywa również, że chór parafialny śpiewa przy akompaniamencie kapeli, która również powstała przy parafii.

Stowarzyszenie Kolpinga

W grudniu 2012 roku przy parafii w Porąbce Uszewskiej powstało Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga, liczące 30 osób. Jak głosi Akt Założycielski Stowarzyszenia: Rodzina Kolpinga jako katolicka rodzinna i życiowa wspólnota kształcenia i akcji, stawia za cel zaszczepienie swym członkom umiejętności spełniania się w roli chrześcijanina w świecie, a tym samym w małżeństwie, rodzinie, pracy, czasie wolnym, Kościele, Społeczeństwie i Państwie.
W praktyce cele zawarte w statucie realizujemy przez Kolpingowski Klub Seniora. Jego działaniem są cykliczne spotkania tematyczne. Dają one możliwość spotkań, dyskusji i poznawania ciekawych osób. Inicjatorkami tego pomysłu są Władysława Zych i Anna Herbert.

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka to stowarzyszenie katolików świeckich, których celem jest nasycenie różnych przestrzeni życia społecznego wartościami chrześcijańskimi. Akcji Katolickiej przez własną formację duchową i intelektualną tworzą oraz współtworzą przestrzenie oddziaływania wartościami chrześcijańskimi na innych członków wspólnoty parafialnej i szeroko rozumianego społeczeństwa. W naszej parafii do Akcji Katolickiej należy kilkanaście osób, podejmują oni różne działa, do których należy:

• organizacja jasełek i misterium wielkanocnego,
  • akcje charytatywne,
  • współpraca w organizacji festynów oraz koncertów.

Rycerstwo Niepokalanej

Rycerstwo Niepokalanej powstało dnia 16. października 1917 roku w Rzymie; założył je polski franciszkanin Ojciec Maksymilian Maria Kolbe Historia Rycerstwa Niepokalanej w naszej parafii sięga 1987 roku. Obecnie Rycerstwo Niepokalanej zrzesza osoby, pragnące przez oddanie siebie Maryi i indywidualną modlitwę wstawiać się za całym światem u Maryi – Matki Kościoła. Nasz oddział posiada również sztandar, z którym występuje na uroczystościach parafialnych oraz ogólnodiecezjalnych. Rycerstwo Niepokalanej wspiera również wiele inicjatyw parafialnych i diecezjalnych.

Róże różańcowe

Róża różańcowa jest modlitewną wspólnotą 20 osób, z których każda codziennie modli się jedną dziesiątką Różańca Świętego według przydzielonej tajemnicy – w ten sposób codziennie odmawiany jest cały różaniec. Istotne jest to, że wszyscy członkowie róży modlą się w tej samej intencji, zmienianej co miesiąc, jest ona podawana przez Ojca Świętego i prezentowana po prymarii w II niedzielę miesiąca, podczas zmiany tajemnic.
W naszej parafii działa 25 róż różańcowych, których zadaniem jest prócz codziennej modlitwy również prowadzenie różańca w kościele lub w grocie w konkretnym dniu miesiąca, który mają wyznaczony w grafiku.

DATA PROWADZĄCY
1 dzień miesiąca Siostry Zakonne