VII NIEDZIELA ZWYKŁA – 19.02.2023 r.

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W ZWIĄZKU Z PIERWSZĄ ROCZNICĄ AGRESJI ROSYJSKIEJ NA UKRAINĘ.

W piątek 24 lutego br. minie rok od zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę.

Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy osób, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia.

W ewangelicznym geście miłosiernego samarytanina, otworzyliśmy z hojnością nasze domy i serca. Granice Polski przekroczyło 8,5 mln uchodźców wojennych, a duża część z nich znalazła w naszej ojczyźnie pomoc i schronienie. Osoby prywatne oraz instytucje przystąpiły do niesienia pomocy potrzebującym.

Kościół w Polsce, za pośrednictwem Caritas Polska i Caritas diecezjalnych udzielił wsparcia w różnej formie ponad 2 mln uchodźców. Wartość pomocy w postaci udzielenia schronienia, posiłków, paczek żywnościowych i darów rzeczowych oraz wsparcia integracyjnego wyniosła ok. 337 mln zł. Od pierwszych dni wojny Caritas udziela wsparcia rzeczowego w Ukrainie, wysyłając transporty pomocy humanitarnej o wartości ok. 260 mln zł.

Po roku bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząc kolejne ofiary i dalsze zniszczenia. Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy. Z tego powodu, zwracam się z apelem do księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych świeckich, aby w piątek 24 lutego br. we wszystkich kościołach w Polsce wznieść modlitwy w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie, a w niedzielę 26 lutego br., po każdej Mszy Świętej,  zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny.

Ufam, że dzięki modlitwie – już wkrótce – będziemy cieszyć się sprawiedliwym pokojem w Ukrainie, a dzięki naszemu wsparciu materialnemu, żaden z naszych braci i sióstr Ukraińców nie pozostanie bez pomocy.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

  1. Dzisiaj Msze św.  o godz. 7.00, 10.00 i 16.00. Natomiast o godz. 15.00 rozpoczynamy 40 – godzinne nabożeństwo wspólną adoracją Najświętszego Sakramentu.
  2. W poniedziałek i wtorek adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 15.00 rozpoczęta Koronką do Bożego Miłosierdzia.
  3.  W poniedziałek zapraszam:

– od godz. 15.00 dzieci i młodzież;

– od  godz. 16.00 – Róże Różańcowe i Rycerstwo Niepokalanej

– o godz. 17.00 Msza Św. i adoracja wspólna

4. We wtorek zapraszam:

– od godz. 15.00 Rodzinę Kolpinga;

– od 16.00  – Akcję Katolicką.

– o godz. 17.00 Msza św. i zakończenie 40 – godzinnego nabożeństwa.

5. W środę rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Msze św. w Środę Popielcową z posypaniem głów popiołem o godz. 7.00, 10.00 i 17.00. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Ofiary składane są na cele charytatywne. Po wieczornej Mszy św. próba chóru.

6. W piątek o godz. 16.00 zbiórka ministrantów i aspirantów w Kościele.

7. Zachęcamy do licznego udziału w nabożeństwach pasyjnych:

Drogi Krzyżowe w piątki:  o godz. 17.00 / pół godziny wcześniej Godzinki ku  czci Męki Pańskiej/ oraz na sposób modlitewnej medytacji o godz. 19.30  prowadzona przez Akcję Katolicką i Scholę Liturgiczną. Droga Krzyżowa o godz. 19.30 poprzedzona będzie  wystawieniem Najświętszego Sakramentu i prywatną adoracją od godz. 19.00.  

Gorzkie Żale w niedziele o godz. 15.00. 

8. W odpowiedzi na Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w przyszłą niedzielę 26 lutego br. zbiórka do puszek na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji tarnowskiej.

9. Dziękuję tym, którzy w minionym tygodniu sprzątali w kościele. W tym tygodniu prosimy grupę Od Pana Stefana Wróbla do Stanisława Pałuckiego z PU – Zachód.