VI NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 24.03.2024 r.

Niedziela Palmowa

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

W roku 2033 będziemy obchodzić rocznicę dwutysiąclecia Odkupienia, jakiego dokonał nasz Pan Jezus Chrystus przez swoją mękę, śmierć, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie i zesłanie Ducha Świętego. Dziewięć lat, które poprzedzają ten wielki Jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary, a nade wszystko do dziękczynienia za „wielkie rzeczy, jakie uczynił Wszechmocny” (Łk 1, 49).

Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się Warszawie w dniach 13 – 14 marca br., podjęli decyzję, że tegorocznym obchodem bliskich już Świąt Wielkanocnych rozpoczynamy dziewięcioletnią Wielką Nowennę, której celem jest odrodzenie duchowo-moralne i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do tego wielkiego Jubileuszu.

Najważniejszymi momentami tej nowenny w latach 2024 – 2033 będą corocznie obchodzone uroczystości Triduum Paschalnego, Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego oraz – kończąca rok liturgiczny – uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Obchodząc co roku te najważniejsze momenty liturgiczne, będziemy w sposób szczególny dziękować i uwielbiać Boską Trójcę za dzieło Odkupienia, które ogarnia cały świat.

Zachęcam duszpasterzy, aby ‒ czy to w ramach liturgii wymienionych uroczystości czy poza nią ‒ podkreślali doniosłość dzieła Odkupienia oraz zachęcali Lud Boży do wdzięczności za nie. Wiernych zaś, zwłaszcza skupionych we wspólnotach religijnych i ruchach, proszę o wielkoduszne włączanie się we wszelkie inicjatywy z tym związane.

✠ Tadeusz Wojda SAC
Arcybiskup Metropolita Gdański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

  1. Msze św. o godz. 7.00, 10.00 – suma z poświęceniem palm. Po Mszy św. konkurs palm.  O godz. 15.00 Gorzkie Żale i Msza św. popołudniowa.

2. We wtorek udamy się do chorych od godz. 8.00. Prosimy o zgłoszenie chorych w zakrystii.

3. W środę Msza św. wieczorna z nowenną o godz. 17.00.

4. Serdecznie zapraszamy do udziału w plenerowym widowisku pasyjnym – Misterium Drogi Krzyżowej, które rozpocznie się w naszym kościele w Wielką Środę o godz. 20.00. Udział w Misterium Męki Pańskiej to nie tylko wielkie i niepowtarzalne przeżycie artystyczne, ale przede wszystkim ogromne przeżycie duchowe przygotowujące do świąt Wielkiej Nocy. Stosowna scenografia, kostiumy oraz muzyka i światło ubogacą ewangeliczny scenariusz opowiadający o najpiękniejszej miłości – miłości Boga do człowieka..

W czwartek rozpoczyna się ŚWIĘTE TRIDUM PASCHALNE.

WIELKI CZWARTEK –  Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i adoracja do godz. 22.00. Od godz. 21.00 adorację prowadzą członkowie Rycerstwa Niepokalanej. W tym dniu przeżywamy pamiątkę ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Do uczestnictwa w tej Mszy św. zapraszamy całą parafię.

WIELKI PIĄTEK – od godz. 6.30 do wieczornego nabożeństwa, adoracja Pana Jezusa w ciemnicy. Nabożeństwo wieczorne rozpoczniemy o godz. 18.00 Drogą Krzyżową. Po adoracji Krzyża i Komunii św. – przeniesienie Pana Jezusa do Grobu i adoracja do północy. Od godz. 21.00 adorację prowadzą członkowie Akcji Katolickiej, a od godz. 22.00 zapraszamy młodzież szkolną i pracującą na swoją adorację. Panów Strażaków prosimy do asysty przy Grobie Pana Jezusa i procesji. Dzieci zapraszamy na adorację w piątek od godz.11.00. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły i abstynencja od pokarmów mięsnych. Zachęcamy do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych również w Wielką Sobotę do wieczornej Mszy św. Ofiary składane przy adoracji krzyża przeznaczone są na Ziemię Świętą.

WIELKA SOBOTA – od godz. 6.30 adoracja Pana Jezusa w Grobie. Poświęcenie pokarmów świątecznych tylko w kościele o godz.: 9.00, 10.00, 11.00 i 12.00. Przy św. Antonim będzie wystawiony kosz na dary świąteczne dla ubogich. Nabożeństwo wieczorne rozpocznie się o godz. 19.00, przynosimy na to nabożeństwo gromnice lub świece.

WIELKANOC – Rezurekcja rano o godz. 6.30 zachęcamy do licznego udziału i prosimy o pełną asystę na procesji z feletronami, sztandarami, chorągwiami.  Msze  św. o godz. 7.00, suma ogodz.10.00 popołudniowa  o godz., 16.00.  

W wielki czwartek i piątek o godz. 9.00 zbiórka LSO w Kościele. Obecność obowiązkowa.

Dziękujemy tym, którzy w minionym tygodniu dezynfekowali i sprzątali kościół. W tym tygodniu prosimy grupę od Pani Józefy Leś do Tomasza Kubonia z Godowa..  Prosimy o sprzątanie w sobotę po wieczornych uroczystościach.