NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO –19.05.2024r.

KOMUNIKAT BISKUPA TARNOWSKIEGO DOTYCZĄCY PIELGRZYMEK DO TUCHOWA I NA JASNĄ GÓRĘ

Drodzy Diecezjanie!

Jesteśmy pielgrzymami zmierzającymi do domu Ojca. Z jednej strony stąpamy twardo po ziemi, ale nie możemy również zapomnieć, że nasza ziemska wędrówka ma konkretny cel, którym jest niebo. Przypominają nam o tym różnego rodzaju pielgrzymki, które w naszej diecezji tak licznie podejmujemy. Zbliżające się wakacje są doskonałą okazją, by wybrać się w tę drogę, na którą serdecznie Was zapraszam.

W dniach od 29 do 30 czerwca do Tuchowa wyruszy pielgrzymka w intencji młodzieży oraz powołań kapłańskich i zakonnych. Pielgrzymi wyjdą w sobotę rano z Piątkowej koło Nowego Sącza i z Brzeska, aby spotkać się w niedzielę u Matki Bożej Tuchowskiej. Dwudniowy format tej pielgrzymki może zachęcić zwłaszcza tych, którzy chcieliby doświadczyć pielgrzymiego ducha, ale nie dysponują dużą ilością wolnego czasu.

Wzorem ubiegłego roku na Jasną Górę wyruszy także Rowerowa Pielgrzymka Tarnowska, która odbędzie się w dniach od 18 do 21 lipca. Pierwszego dnia pielgrzymi wyjadą w 12 grupach z różnych miejsc diecezji, aby wieczorem spotkać się w Zabawie i stamtąd pielgrzymować dalej wspólnie. Trasa tej pielgrzymki rozłożona jest na cztery dni, aby dać więcej czasu na modlitwę i budowanie wspólnoty oraz umożliwić udział w niej także osobom mniej zaawansowanym wyczynowo.

Ukoronowaniem naszego pielgrzymowania będzie tradycyjnie Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach od 17 do 25 sierpnia. W tym roku wyruszymy pod hasłem: „Żyję w Kościele”. Chcemy bowiem odkrywać, że to przede wszystkim sam Chrystus żyje w Kościele
i zaprasza nas, abyśmy złączyli z Nim nasze życie właśnie w tej wspólnocie. Te dziewięć dni pielgrzymowania to niemałe wyzwanie, ale – jak podkreślają doświadczeni pielgrzymi – jest to niezapomniane doświadczenie duchowe.

Drodzy Diecezjanie! 

Serdecznie zapraszam wszystkich do wyruszenia na pielgrzymi szlak. W sposób szczególny zapraszam do tego młodzież i całe rodziny. Wszelkie informacje dotyczące tych pielgrzymek będzie można znaleźć na plakatach i w mediach społecznościowych. Niech Maryja, która oczekuje na swoje dzieci w Tuchowskim i Jasnogórskim Sanktuarium, wyprasza Wam obfitość Bożych łask.

 † Andrzej Jeż – BISKUP TARNOWSKI

 1. Msze św.: o godz. 7.00, 10.00 /I Komunia Święta /  i popołudniowa połączona z nabożeństwem majowym o godz. 18.00.  Święto Zesłania Ducha Św. jest misyjnym Dniem Chorych.
 2. Dzisiaj kończy się okres Komunii Św. wielkanocnej, dlatego ci wierni, którzy nie wypełnili tego obowiązku, niech to uczynią jak najszybciej.
 3. Parafia w Łoniowej i Sufczynie przeżywa dziś uroczystość odpustową.
 4. Jutro drugi dzień Zielonych Świąt – Święto NMP  Matki Kościoła. Msze św. jak w niedzielę, czyli o godz. 7.00, 10.00 i 18.00.
 5. Dzieci pierwszokomunijne przeżywać będą Biały Tydzień.
 6. Zapraszamy do udziału  w nabożeństwach majowych połączonych z wieczorną Mszą św. o godz. 18.00. Pół godziny wcześniej różaniec.
 7. We wtorek po wieczornej Mszy Św. spotkanie członków Rycerstwa Niepokalanej oraz wszystkich chętnych. Serdecznie zapraszamy.
 8. W środę nowenna do Matki Bożej z Lourdes połączona z nabożeństwem majowym i modlitwą za wstawiennictwem Św. Jana Pawła II.
 9. W czwartek liturgiczne Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
 10. W sobotę o godz. 19.00 w naszej  Grocie odbędzie się Koncert Maryjny w wykonaniu  chóru SZTORM. Serdecznie zapraszamy.
 11. W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Trójcy Przenajświętszej.    W tym dniu przypada Dzień Matki.  Na godz. 17.00 DSM zaprasza wszystkie mamy na okolicznościowe przedstawienie oraz różaniec w Ich intencji. Podczas wieczornej Mszy św. dziewczynki  z DSM otrzymają sprawność Samarytanka. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 12. Zbliża się UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO CIAŁA.  Jeszcze raz prosimy o przygotowanie ołtarzy procesyjnych następujące grupy:

I Ołtarz przy figurze Niepokalanej grupa od Pana Stefana Wróbel do Stanisława Pałuckiego z PU – Zachód;

II Ołtarz obok figury św. Maksymiliana – grupa od Pana Mieczysława Rzepa do Jana Sacha z Dołów – Wschód;

– III Ołtarz w Grocie Matki Bożej – Siostry Zakonne;

– IV Ołtarz przy Krzyży Misyjnym członkowie Akcji Katolickiej.

13. Dziękujemy rodzicom dzieci I komunijnych za sprzątanie w kościele i wokół oraz dar obrusów i ornat. Również dziękuję Akcji Katolickiej za ofiarowanie odkurzacza do groty. W tym tygodniu prosimy grupę od Pana Kazimierza Gurgula do Ryszarda Migdy z Dołów – Zachód.