XI Niedziela zwykła – 14.06.2026

KOMUNIKAT BISKUPA TARNOWSKIEGO

Drodzy Diecezjanie!

Z wielką radością pragnę przekazać Wam wiadomość, że po
zakończonej renowacji łaskami słynący obraz Matki Bożej Tuchowskiej
powróci do sanktuarium, gdzie od wieków otaczany jest czcią wiernych
przybywających do Tuchowa, aby przed obliczem Maryi wypraszać
potrzebne łaski, umocnienie wiary i nadzieję w trudnych
doświadczeniach. Serdecznie zapraszam kapłanów, osoby życia
konsekrowanego i wiernych świeckich do udziału w uroczystości
powitania odnowionego obrazu Matki Bożej Tuchowskiej, która będzie
miała miejsce w sobotę 20 czerwca br., o godz. 17.00 w sanktuarium w
Tuchowie.
W poprzedzające dni obraz nawiedzi Seminarium Redemptorystów w
Krakowie, Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie oraz katedrę
tarnowską. Niech liczny udział w tym podniosłym wydarzeniu będzie
świadectwem żywej wiary oraz miłości do Matki Bożej, która od
pokoleń otacza wspólnotę naszej diecezji przemożną opieką.

             Z kolei w niedzielę 21 czerwca br. będziemy przeżywać
Diecezjalne Święto Rodziny, które stanowi co roku szczególną
okazję do wzmożonej modlitwy w intencji małżeństw
i rodzin, a także sposobność do ukazywania ich niezastąpionej roli,
wartości i piękna. Uroczystości diecezjalne rozpoczną się Mszą
Świętą sprawowaną na Ołtarzu Papieskim
w Starym Sączu o godz. 11.00, która będzie transmitowana przez
diecezjalne Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Po zakończeniu Mszy
Świętej Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania „OPOKA” w Starym
Sączu zaprasza na festyn rodzinny. Szczegółowe informacje o tym
wydarzeniu znajdują się na diecezjalnych portalach informacyjnych.
Serdecznie zapraszam do wspólnego świętowania w Starym Sączu.

Niech Matka Boża Tuchowska i św. Jan Paweł II – patron rodziny,
pomagają nam kroczyć wiernie drogą Chrystusowej Ewangelii.

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

1.   Msze św. O godz.7.00 /zmiana tajemnic różańcowych/ ,suma o
godz. 10.00 i popołudniowa z nabożeństwem czerwcowym o 18.00. Bóg
zapłać za ofiary rodzin na cele parafialne.

2.   Jutro 15 dzień miesiąca nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia o
godz. 17.00

3.   Codziennie msza św. Wieczorna z nabożeństwem czerwcowym o godz.
18.00, pół godziny wcześniej różaniec. Zachęcamy do uczestnictwa.

4.   W środę nowenna do Matki Bożej połączona z nabożeństwem
czerwcowym. Po mszy św. Spotkanie Rady Duszpasterskiej i Akcji Kat.

5.   W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy Diecezjalne Święto
Rodziny. Na sumie 8 dziewcząt z DSM otrzyma sprawność SAMARYTANKA.

6.   Msza św. na cmentarzu planowana jest na ostatnią niedzielę
czerwca czyli 28.06.2026.

7.    Dziękujemy tym którzy sprzątali w kościele w minionym
tygodniu. W tym tygodniu prosimy grupę od Pani Marii Pabian do Piotra
Mleczko z Dołów- Zachód.

8.     Środa; Spotkanie aspirantów o godz. 17.00 w Kościele

9.     Piątek; Spotkanie organizacyjne dla dzieci, młodzieży i
rodziców wyjeżdżających na letni wypoczynek do Medjugorie, o godz.
19.00 w auli na plebani

XII NIEDZIELA ZWYKŁA – 21.06.2026 r.

1.    Msze św.: o godz.: 7.00, 10.00  i o godz. 18.00 z nabożeństwem czerwcowym.

2.    W środę Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.  Spotkanie aspirantów o godz. 17.00 w Kościele

3.    W piątek  o godz. 8.00 Msza św. na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego. Zapraszamy również rodziców.

4.    W sobotę o godz. 5.00 wyjazd na pielgrzymkę do  Sandomierza i okolic. Można się jeszcze zapisać dziś lub jutro.

5.    Również w  sobotę  od godz. 8.00 zapraszam Panów i Panie, aby uporządkować cmentarz i tereny wokół kościoła. Jeżeli będzie więcej osób to prace wykonamy szybko.

6.    W przyszłą niedzielę msza św. wieczorna o godz. 18.00 na cmentarzu. Pół godziny wcześniej różaniec.

7.    Dziękujemy tym którzy sprzątali kościół i zadbali o kwiaty. W tym tygodniu prosimy grupę od Pana Kazimierza Gurgula do Ryszarda Migda z Dołów – Zachód.

X Niedziela Zwykła – 07.06.2026

1.    Dzisiaj Msze św. O godz. 7.00 suma o godz. 10.00 z procesją i popołudniowa o godz. 18.00 z nabożeństwem czerwcowym.

2.    Zachęcam do przychodzenia codziennie na różaniec o godz. 17.30 i wieczorną Mszę św. Z procesją i nabożeństwem czerwcowym o godz. 18.00.

3.    Jutro pogrzeb śp. Kazimierza Szpak z Dołów o godz. 12.00. Półgodziny wcześniej różaniec.

4.    W czwartek zakończenie Oktawy Bożego Ciała, poświęcenie wianków i błogosławieństwo dzieci o godz. 18.00.

5.    W piątek Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Msze św. Rano o godz. 6.30 i wieczorem o godz. 18.00. Jest to Dzień Modlitw o Świętość Życia Kapłańskiego. Ze względu na uroczystość w tym dniu nie obowiązuje abstynencja od pokarmów mięsnych.

6.    W sobotę przypada Wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi- Msze św. rano o godz. 6.30 i wieczorem o godz. 18.00.

7.    W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic różańcowych na prymarii. Ofiary rodzin na cele parafialne.

8.    Dziękujemy tym którzy sprzątali w kościele w ubiegłym tygodniu. W tym tygodniu prosimy grupę od Pana Jana Szostaka do Marcina Gurgula z Dołów- Wschód. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim którzy przygotowali ołtarze na Boże Ciało i włączyli się w przebieg Uroczystości oraz uczestniczą w aktywnie w Oktawie Bożego Ciała.

9.    Spotkania;

10.Środa; Spotkanie aspirantów o godz. 17.00 w Kościele

11.Sobota; Spotkanie ministrantów o godz. 9.15 w Kościele        

Serdecznie zapraszamy do udziału w pielgrzymce  do Sandomierza i okolic, która planowana jest 27 czerwca br. Zapisy jeszcze w tym tygodniu

UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ

31. 05. 2026 r.

  1. Msze św.: o godz. 7.00, 10.00 i 18.00 połączona z  nabożeństwem majowym. 
  2. Zachęcam do udziału w nabożeństwach czerwcowych codziennie o godz. 18.00. Msza św. A następnie nabożeństwo /wcześniej różaniec/
  3. W środę spotkanie aspirantów o godz. 17.00 w Kościele
  4. W czwartek BOŻE CIAŁO. Msze św. o godz. 7.00, 10.00  –  uroczysta suma z procesją do czterech Ołtarzy i wieczorna z nabożeństwem czerwcowym o godz. 18.00.
  5. Jeszcze raz prosimy poszczególne grupy o przygotowanie Ołtarzy procesyjnych. Prosimy też o pełną asystę procesyjną z feletronami i sztandarami. Panów strażaków prosimy do baldachimu i do utrzymania porządku. Prosimy scholę, kapelę, służbę liturgiczną, DSM, dziewczynki do sypania kwiatów, a chłopców do dzwonienia dzwonkami. Dzieci pierwszokomunijne przychodzą w albach. Uczyńmy wszystko, aby jak najgodniej uczcić Jezusa Eucharystycznego. Składka w Boże Ciało przeznaczona jest na hospicja.
  6. Procesje podczas oktawy codziennie po wieczornej Mszy św. o godz. 18.00, a w niedzielę po sumie.
  7. W przyszłą niedzielę odpust w Biadolinach.
  8. Dziękujemy tym, którzy sprzątali w kościele w minionym tygodniu. W tygodniu prosimy grupę od Pana  JanuszaRzepa do Karola Pałuckiego  z Dołów – Wschód.

Serdecznie zapraszamy do udziału w pielgrzymce do Sandomierza i okolic, która planowana jest 27 czerwca br. W programie przewidziano:

– Mszę św.  Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża św. w Nowej Słupi

– Zwiedzanie Zamku Krzyżtopór w Ujeździe

– Zwiedzanie Sandomierza z przewodnikiem (podziemie, wąwóz, świat Ojca Mateusza)

– Obiad

Koszt pielgrzymki wynosi 250 zł przy 50 uczestnikach; 270 przy 33 uczestnikach.  Cena zawiera przejazd, ubezpieczenie, obiad i bilety wstępów.   Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są do dnia 10 czerwca br. Serdecznie zachęcamy do wspólnego pielgrzymowania. 

NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO – 24.05.2026

Msze Święte o godz. 7.00, 10.00 i popołudniowa połączona z nabożeństwem majowym o godz. 18.00.

Dziś kończy się okres Komunii Świętej wielkanocnej, dlatego Ci wierni, którzy nie wypełnili tego obowiązku niech to uczynią jak najszybciej. Dzisiaj także w parafii w Łoniowej i Sufczynie uroczystości odpustowe.

Juro Drugi Dzień Świąt – Święto NMP Matki Kościoła. Msze Święte jak w niedzielę o 7.00, 10.00 i 18.00

Zapraszamy do udziału w nabożeństwach majowych, połączonych z wieczorną Mszą Świętą o godz. 18.00. Pół godz. Wcześniej różaniec.

W środę nowenna do Matki Bożej z Lourdes, połączona  nabożeństwem majowym.

W czwartek liturgiczne Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

W przyszłą Niedziele Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Na Mszy Świętej o godz. 10.00 pięć dziewczynek z DSM otrzyma stopień „Bielanka”

Zbliża się UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO CIAŁA. O przygotowanie ołtarzy procesyjnych prosimy następujące grupy:

 I Ołtarz przy figurze Niepokalanej – grupę od Pana Stanisława Mrożka do Teresy Smoleń z PU- Zachód,

 II Ołtarz obok figury św. Maksymiliana – grupa od Marii Pabjan do Piotra Mleczko z Dołów – Zachód,

– III Ołtarz w Grocie Matki Bożej – Siostry Zakonne,

 IV Ołtarz przy Krzyży Misyjnym członkowie Akcji Katolickiej.

Dziękujemy tym ,którzy w minionym tygodniu sprzątali w Kościele. W tym tygodniu prosimy grupę od Pana Kazimierza Gurgula do Pana Ryszarda Migda z Dołów Zachód.

Spotkania;

Wtorek; Zapraszamy uczniów klasy VII na egzamin przed sakramentem bierzmowania do auli na plebani na godz. 16.15. Prosimy o obecność także jednego z rodziców z domu.

Środa; Spotkanie aspirantów o godz. 17.00 w Kościele

Piątek; Spotkanie Grupy Apostolskiej po Mszy Świętej wieczornej o godz. 19.15

Sobota; Ważne spotkanie ministrantów i lektorów o godz. 9.15.

VII NIEDZIELA WIELKANOCNA – 17.05.2026r.

Uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa       

  1. Msze św. o godz.: 7.00, suma o 10.00 / Uroczystość I Komunii / wieczorna o godz. 18.00 połączona z nabożeństwem majowym i nowenną do Ducha Świętego. Półgodziny wcześniej różaniec.
  2. Jutro Dzieci Pierwszokomunijne rozpoczną Biały Tydzień, Zachęcamy do udziału również rodziców.
  3. Zachęcam do licznego udziału w nabożeństwach majowych oraz nowennie do Ducha Świętego.
  4. W przyszłą niedzielę Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.  
  5. W Łoniowej i Sufczynie Uroczystość Odpustowa – suma o godz. 11.00.
  6. Dziękujemy Rodzicom dzieci pierwszokomunijnych za wykoszenie traw, sprzątanie i dekorację kościoła oraz dar komunijny.
  7. W tym tygodniu prosimy grupę od Pana Kazimierza Kawa do Franciszka Drużkowskiego z Dołów -Wschód.
  8. Zbliża się UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO CIAŁA. O przygotowanie ołtarzy procesyjnych prosimy następujące grupy:

I Ołtarz przy figurze Niepokalanej – grupę od Pana Stanisława Mrożka do Teresy Smoleń z PU- Zachód,

II Ołtarz obok figury św. Maksymiliana – grupa od Marii Pabjan do Piotra Mleczko z Dołów – Zachód,

III Ołtarz w Grocie Matki Bożej – Siostry Zakonne,

IV Ołtarz przy Krzyży Misyjnym członkowie Akcji Katolickiej.

Spotkania:

Środa: spotkanie aspirantów o godz. 17.00 w kościele,

Piątek: spotkanie Grupy Apostolskiej po Mszy Świętej wieczornej o godz. 19.15,

Sobota: spotkanie ministrantów o godz. 9.00.

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA – 10.05.2025 r.

1.     Msze św.: o godz. 7.00 / zmiana tajemnic różańcowych/, 10.00, o 11.15 i wieczorna połączona z nabożeństwem majowym o godz. 18.00. Bóg zapłać za ofiary rodzin na cele parafialne

2.     W tym tygodniu przypadają dni modlitw o urodzaje – dawne Dni Krzyżowe przed Wniebowstąpieniem Pańskim. W poniedziałek, wtorek i środę będziemy się gromadzić w kościele na różańcu o godz. 17.30, a następnie w procesji modlić się o urodzaje w połączeniu z nabożeństwem majowym.

3. W Środę zapraszamy dzieci i Rodziców klas III na godz. 16.00 do Kościoła.

4.     W Piątek – Spotkanie Grupy Apostolskiej po Mszy Świętej wieczornej o godz. 19.00.

5.     W sobotę o godz. 8.15 spowiedź dzieci pierwszokomunijnych i ich rodzin.

6.     Również w sobotę spotkanie ministrantów i lektorów o godz. 10.30.

7.     W przyszłą niedzielę Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Msze święte o godz. 7.00 i 10.00 – Uroczystość I Komunii Św. Popołudniu nabożeństwo majowe o 18.00, a po nim Msza Święta.

8.  Dziękujemy tym, którzy sprzątali w minionym tygodniu w kościele. W tym tygodniu sprzątać będą rodzice dzieci pierwszokomunijnych.  

9.  Zachęcam do licznego już uczestnictwa w nabożeństwach majowych w naszym sanktuarium.

10.  Wszystkim solenizantom bieżącego tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia i zapewniamy modlitwę.

V NIEDZIELA WIELKANOCNA –3.05.2026 r.

Komunikat Biskupa Tarnowskiego w związku nadaniem kościołowi pw. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej tytułu bazyliki mniejszej

            Drodzy Diecezjanie!

            Z radością przekazuję Wam wiadomość, że Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – mocą udzielonych jej uprawnień przez Ojca Świętego Leona XIV – obdarzyła kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej tytułem i godnością bazyliki mniejszej. Uroczyste ogłoszenie tego aktu odbędzie się w sobotę 16 maja o godz. 11.00 w Dąbrowie Tarnowskiej, w dokładną 61. rocznicę konsekracji dąbrowskiej świątyni. Uroczystości tej będzie przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz.

            Nowa bazylika mniejsza dołączy do grona bazylik w naszej diecezji, które znajdują się: w Tarnowie, Limanowej, Nowym Sączu, Bochni, Szczepanowie, Mielcu, Tuchowie i Grybowie. Przyznanie tytułu bazyliki mniejszej dąbrowskiej świątyni wzmacnia w szczególny sposób jej więź ze Stolicą Apostolską, z Ojcem Świętym i Pasterzem Kościoła tarnowskiego, który jest znakiem jedności z Następcą św. Piotra Apostoła. Papieska decyzja czyni ponadto dąbrowską świątynię miejscem szczególnego duchowego oddziaływania w tamtejszym regionie, tym bardziej że kościół ten już od blisko osiemnastu lat jest miejscem wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu.

            Serdecznie zapraszam tarnowskich Diecezjan do udziału w tym wydarzeniu, które ma historyczne znaczenie dla naszej diecezji. W sposób szczególny zapraszam na tę uroczystość mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej i parafii dekanatu dąbrowskiego, a także wiernych z sąsiednich dekanatów.

            Na pełne radosnej wdzięczności przeżywanie wyniesienia dąbrowskiej świątyni do godności bazyliki mniejszej udzielam Wam pasterskiego błogosławieństwa.

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

1.  Msze święte dziś będą odprawiane o godz.: 7.00, 10.00 i 18.00 – z nabożeństwem majowym.

2.  Dziś rozpoczyna się Tygodniowy Odpust w Szczepanowie. Program odpustu podany jest w gablocie przed kościołem.

3.  Różaniec codziennie pół godziny przed wieczorną Mszą św.

4.  Jutro przypada wspomnienie Św. Floriana Patrona Strażaków. Jednak uroczystości z okazji Dnia Strażaka odbędą się 23 maja bowiem w tym dniu będziemy świętować 150 rocznicę powstania OSP w Porąbce Uszewskiej.

5.  W poniedziałek spotkanie ministrantów o godz. 17.00.

6.  Zapraszamy chłopców chętnych do posługi jako MINISTRANCI przy naszym ołtarzu, na spotkanie w środę na godz. 16.00 do Kościoła.

7.  W piątek Uroczystość św. Stanisława bpa i męcz. Głównego patrona Polski i diecezji.

8.  W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic różańcowych na prymarii. Ofiary rodzin na cele parafialne.

9. Serdecznie dziękujemy Rodzicom Uczniów i Uczennic klas VIII za pomoc w przygotowaniu uroczystości przyjęcia Sakramentu Bierzmowania oraz ofiarowany dla parafii Dar Ołtarza. Bóg zapłać.

10.  Dziękujemy tym, którzy w minionym tygodniu sprzątali w kościele. W tym tygodniu prosimy grupę pozostałych mieszkańców Godowa.

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA –26. 04.2026 r.

/ Niedziela Kapłańska /

  1. Dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Powołania do służby w Kościele. O powołania kapłańskie, zakonne i do życia konsekrowanego w świecie módlmy się jednak nie tylko w tym tygodniu.
  2.  Od poniedziałku do środy młodzież będzie przeżywać Triduum przed Sakramentem Bierzmowania pod hasłem „Zapłoń Ogniem Bożej Miłości”. Spotkania rozpoczną się o godz. 19.00. W poniedziałek w Sufczynie, wtorek w Porąbce Uszewskiej a w środę w Dębnie.
  3. W środę nowenna do NMP i Msza św. o godz. 18.00. Środa; Zapraszamy chłopców chętnych do posługi jako MINISTRANCI przy naszym ołtarzu, na pierwsze spotkanie w środę na godz. 17.00 do Kościoła.
  4. W czwartek o godz. 18.00 w naszym kościele Ks. Bp Leszek Leszkiewicz udzieli Sakramentu Bierzmowania.
  5. W piątek rozpoczęcie nabożeństw majowych w grocie. Codziennie przez cały maj o godz. 17.30 różaniec, o godz. 18.00 nabożeństwo majowe i Msza św.
  6. W piątek – piątek miesiąca. Kapłan uda się do chorych od godz. 8.00.  Prosimy o zgłoszenie chętnych w zakrystii.
  7. W sobotę będziemy obchodzić Liturgiczną Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski przeniesioną z 3 maja. Ponieważ 3 maja wypada w niedzielę. Msze święte rano o godz. 6.30 i wieczorem o godz. 18.00.
  8. W przyszłą niedzielę Msza św. popołudniowa z nabożeństwem majowym w grocie o godz. 18.00.
  9. Dziękujemy tym co sprzątali w kościele w ubiegłym tygodniu, W tym tygodniu prosimy grupę z Godowa od Pani Józefy Leś do Tomasza Kubonia. Bardzo serdecznie dziękuję Panom za pracę wykonaną wczoraj przy wycięciu i wykarczowaniu krzewów na alejce do groty. Teraz będziemy chcieli posadzić nowe krzewy.
  10. Wszystkim solenizantom bieżącego tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia obfitości Bożych darów i zapraszamy do wspólnej modlitwy.

III NIEDZIELA WIELKANOCNA – 19. 04.2026 r.

Dziś  gościmy w naszej parafii Siostry Świętego Józefa, które przybliżają  nam postać s. Otylii Sacha z Milówki, Józefitki,  która naszej grocie usłyszała od Matki Bożej wezwanie, aby wstąpiła do zakonu. Siostra przez całe życie z wielkim poświeceniem posługiwała chorym i potrzebującym. Można nabyć książki o. s. Otylii oraz różne dewocjonalia.  

Msze św. dziś o godz. 7.00, suma o 10.00, popołudniowa o 16.00.

W środę Msza św. wieczorna o godz. 18.00 z nowenną do NMP z Lourdes.

W piątek Msza św. wieczorna z Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 18.00

W przyszłą niedzielę przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Składka na Wyższe Seminarium Duchowne  w Tarnowie

Przypominam, że 30 kwietnia w naszym kościele o godz. 18.00 ks. bp Leszek Leszkiewicz udzieli Sakramentu Bierzmowania młodzieży z naszego dekanatu

Dziękujemy tym, którzy sprzątali w minionym tygodniu w kościele. W tym tygodniu prosimy grupę od Pana   Krzysztofa Kądziołki  do Wojciecha Łazarza z za kościoła .

Zachęcamy do przychodzenia na różaniec w grocie o godz. 18.00 gdy nie ma Mszy św. wieczornej.  W pozostałe dni pół godziny przed Mszą św.